Magazin Etnoumlje / Rubrika: Uši pišu
Babra & Megitza : Razem
FolkEurópa, 2022
Dinamično, radosno i zrelo od tuge
Autor: Ivana Ljubinković
Razem je jedan od albuma kome će se ljubitelji world music zvuka sigurno puno puta vraćati. U pitanju je muzičko čedo mađarske grupe Babra i poljskog ansambla Megitza, koji su nam udruženim snagama, talentom i iskustvom predstavili esenciju zvuka sa karpatsko-balkanskih prostora.
Razem (u prevodu sa poljskog: zajedno) objedinjuje nešto što bi se moglo podvesti pod muzičko nasleđe centralnoistočne Evrope. Uz tradicionalnu muziku Mađarske i Poljske, tu su i pesme koje su deo folklora Južnih Slovena – skupine etničkih manjina nastanjenih uz obale Dunava u Mađarskoj.
Recenzija albuma „Babra” sastava Babra
Ovo se prvenstveno odnosi na Babru, čije je članove još 2014. spojilo, kako navode, „zajedničko poreklo i duboka strast ka južnoslovenskoj muzici”. S druge strane, muzičari okupljeni u poljskom sastavu inspiraciju pronalaze u svojim poljsko-slovenskim korenima, kao i u popularnoj muzici.
Iako su članovi sastava Babra u većoj meri okrenuti negovanju tradicionalnog zvuka, a Megitza usmerena na moderne aranžmane, kao i na autorsku muziku – deluje da ništa prirodnije od spoja ova dva sastava nije moglo da se desi. Jednostavno su „kliknuli” na muzičkom, ali, reklo bi se, i na ljudskom nivou.
Osim što oba sastava predvode ženski vokali – Veronika Varga (Babra) i Małgorzata Babiarz – Megitza (Megitza) – upečatljivo je to što obe sviraju tamburaški bas. Inače je na ideju o saradnji došla Veronika kada je videla i čula Megicu na sceni sa svojim bendom. Ispostavilo se da je instinkt nije prevario.
Članak o proslavi „Szerb újév” u Budimpešti, 2020, na kojoj su nastupili Babra, Poklade i Rodjenice
Osim dve kontrabasistkinje, ovaj dupli sastav ima i dva harmonikaša, što se takođe ne viđa često. Tu su i iskusni mađarski tamburaši – u Babri, pored harmonikaša i Veronike, svako svira tamburu, pa se tako smenjuju prva i druga tambura, ritam i čelo. Dopunjuje ih plemenita boja klarineta i povremeno saksofona, dok gitaru, bendžo i perkusije sviraju članovi Megice.
Ovako objedinjeni „timovi” muzičara osvajaju nas od samog početka pesmama koje nam deluju dovoljno blisko, ali i bude onu neophodnu dozu uzbuđenja pri susretu sa nečim novim.
Album Razem otvara instrumental „Flow at Gorals”, koji potpisuju članovi Babre i Poljak Marcin Cizovski. Dok bendžo i gitara u prvim taktovima naglašavaju iščekivanje, priključuje im se svirala, sasvim u skladu sa planinskim ambijentom iz naslova. Reč je, naime, o gorštacima (hajlenderima), etničkoj manjini u Poljskoj koja živi u oblasti Podhale, u podnožju impresivnog planinskog venca Tatra. Kada imamo sliku ovog prizora pred očima, jasnije je odakle dolazi inspiracija za muziku.
O 4. večeri na 8. festivalu „Todo Mundo” u Beogradu, 2019, na kojoj je nastupila i Babra
Sledeća numera je „Goosebumps Vibes” – pesma koja zaista čini da se naježi koža, upravo od pozitivnih vibracija. Ova razigrana mađarska melodija, prema Veronikinim rečima, potiče iz Moldavije, a peva se i u Poljskoj. Na moderniji gitarski uvod nastavlja se vedra i lepršava solo deonica klarineta. Pesma počinje stihovima Van borom palinkam es („imam vino”), koje prozračno peva Veronika, a nadovezuje se Megi sa nešto tamnijim altom (obe su u svojoj prirodnosti i zanosno lepe!).
Video spot na pravi način prati muziku – svi plešu, smeju se, sviraju i pevaju na proplanku, okruženi borovima, dok im društvo u ambijentu kućne svirke prave i dečica. Radost života je ovde gotovo opipljiva, a deluje da tome upravo doprinosi zajedničko muziciranje.
Sledi još jedan autorski instrumental, pod nazivom „Marcin’s Song”. Setnu temu s početka smeniće sve brži tempo, ali samo da bi na kraju ponovo „zazvonio” eho početnog osećanja. „Mother’s Csardas” započinje Megi zavodljivim glasom, uz gitaru, harmoniku i diskretni ritam. Međutim, tamburice vrlo brzo uzimaju panonski sevdah „u svoje žice” i nemoguće je, bar na trenutak, ne pomisliti na tamburaše Zvonka Bogdana.
Numera traje preko sedam minuta, a ritam pravog čardaša oslobađa se, konačno, oko petog! Ovo je jedna od onih pesama zbog kojih poželimo da Babru i Megicu slušamo uživo, u nekom autentičnom mađarskom prostoru (čitaj: kafani), gde će se pevati i plesati do sitnih sati.
Uz lagani i široki tok pesme „Jedzie Kupec”, začinjen tamburicama, lako je zamisliti prostranstvo kojim „jaše trgovac” iz naslova. U sličnom maniru nastavlja naredna „For Franciszek”. Da li zbog tamburica ili same melodije, kao da u momentu možemo da prepoznamo zabašuren motiv pesme „U tem Somboru”. Izražajnoj emociji muškog vokala ubrzo će odgovoriti Megi u izazovnom plesnom ritmu. Ipak, pesma se završava muškim a capella pevanjem, uz retro pucketanje, kao sa stare ploče.
Pred kraj nam stiže i nešto brži ritam i makedonska pesma „Tam deka ima visoki chardaci”, sada naslovljena kao „Wegrzy” (u prevodu: Mađari). Peva je Veronika, a uz nju posebno je zanimljivo slušati improvizaciju „sevdah” saksofona u ritmu 9/8. Album zatvara melanholična „Farewell mountain”, još jedna pesma sa prostora Moldavije, sada u modernijem gitarskom aranžmanu. Visoki registar svirale dopunjuje Veronikin poetični glas, poput odjeka iz daljine.
Digitalna izdanja Magazina „Etnoumlje” mogu se kupiti na sajtu „Novinarnica”
Muziku Južnih Slovena grupa Babra je opisala jednom prilikom kao dinamičnu i intimnu, zrelu od tuge, drsku i radosnu. Ovaj opis gotovo savršeno odgovara onome što se čuje i na albumu Razem. Umetnost je naći pravu meru, kako bi ove pomešane emocije bile univerzalno jasne, bez obzira na jezičku barijeru. U tome su, sasvim sigurno, uspeli.
. . .
Trackbacks/Pingbacks