Ovaj album dostupan je jedino kao fizičko izdanje.
Većinu izdanja WMAS Recordsa možete kupiti u Jugotonovoj prodavnici u Beogradu (u ul. Nušićevoj 27), po promotivnim i veoma pristupačnim cenama, u prodavnici Metropolis Music Café u Beogradu, u Makedonskoj 21 (nekada prodavnica PGP RTS-a) i „Dallas Music Shop-u” (bivši „Mamut”, Sremska 2). Izdanja možete poručiti i putem mejla: etnoumlje@gmail.com
Preuzmite katalog WMAS Records-a / Download the catalogue of WMAS Records
WMAS cd 244
ISBN 978-86-89607-04-8
Sedmi album poznatog kompozitora, aranžera i gitariste. Već po naslovu se može naslutiti da je reč o instrumentalnim kompozicijama u slobodnom, improvizovanom stilu. Album ima dva segmenta. Prvi čine obrade 12 legendarnih kafanskih pesama, a drugi segment je istraživanje o autorima pesama koje su se našle na ovom izdanju, a za koje se veruje da su „narodne”. Samo neka od imena čije je pesme Vučković obradio na albumu su: Radoslav Graić, Isidor Bajić, Dragiša Nedović…
Balkanske rapsodije otvara svedena melodija poznate pesme „Niška banja, topla voda”, a sledi je brza i vesela obrada najpoznatije pesme Predraga Živkovića Tozovca (ujedno i najbrža na albumu) – „Iz Krajine lepa Vlajna”. Smenjuju se obrade legendarnih pesama: „Mito bekrijo”, „Jesen stiže dunjo moja”, „Kafu mi draga ispeci”, „Osam tamburaša”, „Tiho noći” i drugih. Muzička forma svih kompozicija postavljena je tako da je gitara u prvom planu. pa samim tim vodi većinu tema. Na gitaru se često „naslanjaju” instrumenti poput frule, violine, harmonike, a u nekom drugom sloju možemo čuti razne orkestracije koje pomažu tim temama da se prikažu u kompleksnijem svetlu. Ističe se linija bas gitare koja je daleko od folk manira ovih pesama na kakav smo navikli. Nesumnjivo, uočljiv je jak autorski pečat Vladana Vučkovića kroz utiskivanje sopstvenih ideja, te su neke od numera izašle iz konteksta originalne pesme, uz (često) nepredvidiva aranžmanska rešenja.
Vučković je sa ekipom renomiranih muzičara, od „klasičara”, preko onih koji sviraju pop, jazz, do onih iz miljea narodne muzike (Srđan Dunkić, Dejan Ilić Cvika, Predrag Pavlović, Vicko Milatović, Dejan Timotijević, Nikola Demonja, Veljko Klenkovski, Miloš Nikolić, Filip Pat, Siniša Tufegdžić i Nebojša Brdarić) doneo jedan drugačiji zvuk, koji će svakako uticati na nov život ovih legendarnih pesama.
Marija Šekularac