Čuvari nasleđa Novog Sada i šire

Tribina pod nazivom Čuvari nasleđa Novog Sada, u organizaciji Centra za razvoj fotografije Vojvodine, biće odražana u utorak 24. decembra, sa početkom u 15 časova, u Radio Café-u koji je smešten u centru Novog Sada, u ulici Svetozara Miletića 45, u staroj kući koja je pod zaštitom kao kulturno dobro. Tribina je usmerena na promociju živih čuvara nasleđa i očuvanja nematerijalne kulture.

 Izvor: WMAS

čuvari nasleđa novog sada

Omot albuma „Svadbenice”, pevačkog sastava Rođenice iz Novog Sada, koji neguje tradicionalnu muzičku baštinu Srbije

U diskusiji će biti više reči o tome ko su pravi čuvari nasleđa Novog Sada i njegove okoline, kakva je uloga koju lokalne zajednice i civilne organizacije imaju u procesu identifikovanja i očuvanja nematerijalne kulture i kakav je zaista značaj živih čuvara nasleđa za kulturu.

Učesnici debate su profesor arheologije sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu doc. dr Vladimir Mihajlović, etnolog-muzejski savetnik Etnografskog muzeja Saša Srećković, autor i voditelj jedne od najgledanijih emisija Radio-televizije Vojvodine 5kazanje Bora Otić, politikolog i menadžer projekata za održivi razvoj kroz resurse nasleđa Radica Zurovac i Dejan Milosavljević iz Nacionalne asocijacije za stare i umetničke zanate i domaću radinost „Naše ruke”.

Živi čuvari nasleđa su idividue koje poseduju određene veštine i znanja, čiji je opstanak od relevantnog značaja za kulturu.

Namera organizatora je da se tribinom uputi javnost, posebno mladi, u proces identifikacije i registracije elemenata nematerijalnog kulturnog nasleđa sa ciljem da razvijemo odgovoran odnos prema kulturnom nasleđu u vremenu koje dolazi – jer ono održava i razvija kulturni diverzitet i ljudsku kreativnost.

Održavanjem „žive kulturne” baštine bilo gde u svetu, stvara se osećaj identiteta, kontinuiteta i posebnosti koje čine jedan narod.

Teme tribine su:

1. Živi čuvari nasleđa – identitet, veštine i znanja; značaj živih čuvara nasleđa za kulturu.

2. Ko su čuvari nasleđa Novog Sada i okoline?

3. Uloga koju lokalne zajednice i civilne organizacije imaju u procesu identifikovanja i očuvanja nematerijalne kulture / poređenje sa materijalnom kulturom.

. . .

Projekat je podržala Gradska uprava za kulturu Grada Novog Sada.

Ulaz je slobodan.